co-powinienes-wiedziec-o-otylość-wsrod-dzieci

Otyłość wśród dzieci co powinieneś wiedzieć ?

Otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku prowadzącą do poważnych powikłań zdrowotnych. Konsekwencjami otyłości są choroby układu krążenia, cukrzyca, nadciśnienie a także nowotwory. Jednak otyłość to nie tylko problemy zdrowotne. To również spadek jakości życia oraz problemy psychologiczne i brak akceptacji społeczeństwa. Dotyka coraz więcej dorosłych a także dzieci i młodzieży. W Polsce już co piąte dziecko ma nadwagę. Odpowiedzialni są za to rodzice. To opiekunowie małoletnich kształtują w nich nawyki żywieniowe, to oni odpowiadają za jakość i ilość spożywanych produktów swoich pociech. To na nich ciąży odpowiedzialność za problemy zdrowotne dzieci.

Skąd bierze się otyłość wśród dzieci?

Podstawową przyczyną nadmiernej masy ciała jest dodatni bilans energetyczny, w szczególności w postaci cukru oraz zmiana wzorców żywieniowych poprzez wzrost spożycia żywności przetworzonej. W leczeniu otyłości istotne jest nie tylko to co i w jakiej ilości spożywamy, ale także w jaki sposób. Najczęstszym błędem żywieniowym jest nieregularne i zbyt szybkie jedzenie. Jeden duży posiłek to nie to samo co 3-4 mniejsze w ciągu dnia. Kiedy jemy zaś szybko, jemy dużo więcej niż potrzebuje organizm. Uczucie sytości przychodzi z opóźnieniem.

Jak z tym walczyć?

Podstawa to czytanie etykiet i wybieranie produktów, z prostym, krótkim składem, niezawierających dodatku cukru. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy w błędzie twierdząc, że słodki element w diecie malucha nie zaszkodzi. Proponując dziecku w codziennym jadłospisie słodkie przekąski torujemy sobie drogę w wykształceniu zdrowych nawyków żywieniowych. Regularne podawanie dzieciom słodyczy zmniejsza spożycie innych grup i powoduje, że dziecko odmawia spożycia dań głównych czy warzyw.

Przeciętny rodzic nie zdaje sobie sprawy, że zabierając swoje dziecko do baru typu fast food rozpoczyna najmniej zdrową przygodę, która może trwać przez całe jego życie, wpływając tylko negatywnie na jego zdrowie. Zestaw obiadowy w tego typu lokalach to ok 1000kcal, ale poza zapotrzebowaniem energetycznym należy przedstawić składniki w nich zawarte, zwykle mało odżywcze. Ogromna ilość tłuszczu, wszechobecna sól, alryloamidy, spulchniacze i ulepszacze smaku to jest to co fundowane jest nawet dzieciom poniżej 1 roku życia.

Aktywności fizyczna klucz do sukcesu.

Brak aktywności fizycznej to kolejny problem obecnych czasów. Większość z nas ma pracę siedzącą, a dzieci przeważającą część dnia spędzają przed komputerem, telefonem lub telewizorem. Stara maksyma ,,ruch to zdrowie” idzie wśród dzisiejszego pokolenia idzie w zapomnienie a przecież aktywność fizyczna jest istotnym elementem życia i niezbędną potrzebą do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na rozwój mięśni i stawów dzieci, stymuluje rozwój serca i płuc, pobudza układ nerwowy a także pokarmowy, warunkując prawidłową masę ciała. Spontaniczna jak i zorganizowana aktywność wiąże się z korzyściami psychologicznymi u dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia WHO rekomenduje minimalną dawkę ruchu na poziomie minimum godziny dziennie. Codziennie aktywność musi stać się koniecznością, a obowiązek, by o to zadbać spoczywa na rodzicach. To oni muszą stworzyć swoim dzieciom warunki do uprawiania sportu i aktywności ruchowej.

co-powinienes-wiedziec-o-otyłość-wsrod-dzieci

Podsumowanie.

Skąd dzieci mają wiedzieć, że cukier, fast foody czy brak ruchu jest dla nich szkodliwe? To rodzice powinni być ich przewodnikiem po świecie smaków, to oni powinni zaszczepiać w dzieciach chęć przebywania na świeżym powietrzu. Rodzicu bądź mądrym drogowskazem dla swojej pociechy. To rolą opiekuna jest zapoznanie dziecka z produktami, które są dla niego zdrowe.

  • Schody zamiast windy.
  • Spacer zamiast samochodu czy komunikacji miejskiej.
  • Plac zabaw z dzieckiem zamiast bajki w telewizji.
  • Wspólna gra w piłkę zamiast gry w playstation.
  • Babeczka bananowa zamiast słodkiego batona.
  • Daktyl zamiast cukru.
  • Plan działania zamiast wymówek!
  • Zdrowe nie oznacza wcale nudne!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top