4-sposoby-na-poprawe-pamieci-i-koncentracji

4 sposoby na poprawę pamięci i koncentracji

Mózg człowieka składa się z miliardów komórek zwanych neuronami, dzięki którym odbieramy sygnały płynące z otaczającego nas świata. Aktywność komórek z przedniej części mózgu tj. z obszaru kory przedczołowej związana jest z pamięcią tzw. Pamięcią roboczą. To właśnie tam najpierw muszą znaleźć się informacje, które chcemy zapamiętać po czym przekazywane są do niedużej struktury znajdującej się z płacie skroniowym zwanej hipokampem. Hipokamp odpowiada za pamięć deklaratywną dotyczącą zdarzeń i sytuacji, a także przestrzenną dotyczącą zapamiętywania np. drogi domu czy pracy.

Przyczyny problemów z pamięcią i koncentracją:

4-sposoby-na-poprawę-pamięci-i-koncentracji

Co możemy zrobić, żeby nie mieć problemów z pamięcią i koncentracją?

Ćwiczenia umysłowe

Starajmy się być bardziej uważni podczas wykonywania rutynowych czynności. Idąc do pracy, rozglądajmy się, weźmy głęboki wdech i zwróćmy uwagę na to wszystko co nas otacza. Gwarantujemy, że uda się dostrzec rzeczy, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.

Nabywanie nowych umiejętności tworzy nowe połączenia między neuronami oraz wspomaga te już istniejące. Mowa tu o nauce języka obcego jak i aktywności fizycznej- nauce tańca, czy nauce pływania.

Ponad połowa Polaków nie sięga w ciągu roku do ani jednej książki. Współczesny świat nie wyobraża sobie życia bez mediów. Zdrowe nawyki spędzania czasu wolnego odchodzą w niepamięć. Wielu z nas korzysta z prostej rozrywki zamiast spędzić wieczór przy książce z ciepłą herbatą w ręku.

Badania pokazują, że osoby, które uczą się przez całe życie, sprawność umysłową mają na wyższym poziomie i wolniej się starzeją, więc może warto poświęcić temu więcej swojej energii.

Kilka pomysłów na trening mózgu:

  • Rozwiązuj krzyżówki, sudoku, baw się w quizy i skojarzenia
  • Układaj puzzle
  • Zapamiętuj teksty piosenek, wierszy
  • Graj w gry planszowe
  • Zerwij z rutyną

Dieta i sport

Podstawą na polepszenie koncentracji jest wprowadzenie do diety produktów wspomagających pracę naszego mózgu. Są nimi kwasy omega-3, które znajdziemy w orzechach i rybach. Na pracę mózgu pozytywnie wpływają produkty pełnoziarniste, bogate w witaminy z grupy B. Zaleca się również spożywanie gorzkiej czekolady z dużą zawartością kakao- minimum 70%. Taka czekolada w ograniczonej ilości 20g dziennie czyli około 1/5 tabliczki ma prozdrowotny wpływ na zdrowie.

Codzienna aktywność fizyczna doskonale poprawia pamięć i koncentrację. Warto wprowadzić do planu dnia półgodzinny spacer na świeżym powietrzu czy znaleźć czas na godzinę basenu. Gdy trenujemy, gdy przebywamy na świeżym powietrzu dotlenia się nasz mózg, dzięki czemu pracuje efektywniej.

4-sposoby-na-poprawę-pamięci-i-koncentracji
Aliness – Fish Omega 3 | Z-natury.com.pl

Jak dodatkowo wspierać koncentrację?

Oprócz treningu naszego mózgu pamiętajmy również o wypoczynku a dokładnie odpowiedniej ilości snu. Byłoby idealnie gdyby każdy z nas spał nieprzerwanie 7-8 godzin. W trakcie snu mózg systematyzuje informacje zebrane w ciągu dnia, zachowując te najistotniejsze a usuwając te, które uzna za niepotrzebne. Optymalna ilość snu pomaga odbudować neuroprzekaźniki, co usprawnia pracę całego układu nerwowego.

Osoby starsze często skarżą się na problemy ze snem. Często spowodowane jest to spadkiem melatoniny produkowanej przez szyszynkę czyli tak zwanego hormonu snu. U osób starszy jej poziom może być ponad dwukrotnie niższy niż u osób w wieku produkcyjnym.

Melatonina w pigułce

Melatonina na polskim rynku dostępna jest bez recepty. Jej zaletą jako środka stosowanego do poprawy jakości snu jest poziom bezpieczeństwa jej stosowania. Nie ma działania silnie usypiającego, nie pogarsza sprawności poznawczej czy ruchowej.

4-sposoby-na-poprawę-pamięci-i-koncentracji
HempKing-GOOD SLEEP | Z-natury.com.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top