Miód ze spadzi iglastej
Dzięki swoim właściwościom zdrowotnym miód ze spadzi iglastej ma szerokie zastosowanie w lecznictwie naturalnym. Spożywanie miodu zmniejsza trujący wpływ kawy, herbaty, alkoholu czy tytoniu na organizm.
Właściwości miodu spadziowego
Zastąpi cukier i wzbogaci herbatę o cenne wartości, doda nutę aromatu korzennego. Wzbogaci przekąski i sosy do sałatek o cenne wartości. Idealnie nada się do posłodzenia koktajli, napoi i konfitury, jako dodatek do śniadania do pooranej granoli. Przygotowując posiłki, do których dodamy miód ze spadzi iglastej zadbajmy o ich temperaturę – nie powinna przekraczać 40 °C. Miód ze spadzi iglastej znajdą zastosowanie również w kosmetyce oraz w domowej apteczce. Są świetnym remedium na wiele problemów skórnych, dodane do maseczek i kremów – odżywiają i wzmacniają, a w postaci składnika peelingów – skutecznie oczyszczają.
Miód ze spadzi iglastej
zawiera aż dziewięciokrotnie więcej biopierwiastków niż miody nektarowe. Występują one w dodatku w bardzo łatwo przyswajalnych postaciach, takich jak sód, fosfor, wapń, mangan i magnez. Jako jedyny ze wszystkich miodów zawiera on także srebro, cynę, molibden i wanad. W jego składzie znajduje się również nawet dwukrotnie więcej glukozy niż fruktozy.Miody spadziowe w zestawieniu z nektarowymi mają dwukrotnie więcej aminokwasów, białek i enzymów, występują w nich również niewielkie ilości witamin A, C, PP, K, B2 i B6.
Krupiec ze spadzi iglastej wykazuje właściwości, które przyspieszają gojenie ran, oparzeń i odmrożeni. Doskonale sprawdzi się w diecie osób, które borykają się ze stresem, gdyż zmniejsza napięcie nerwowe i działa uspokajająco. Produkt ze spadzi iglastej wykazuje działanie przeciwzapalnie, wykrztuśnie i łagodzi uporczywy kaszel, a co więcej podnosi odporność. Właściwości te sprawiają, że w walce z przeziębieniem czy bólem gardła doskonałym medykamentem jest naturalny miód spadziowy. Miód ze spadzi iglastej działa odtruwająco, więc polecany jest osobom, które pracują w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Co ciekawe, ten rodzaj miodu polecany jest także przez stomatologów, ponieważ zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego!
Kolor: Ciemny. Przybiera barwy od zgniłozielonej przez szarobrązową aż do prawie czarnej.
Smak: Intensywny smak, lekko żywiczny i niezbyt słodki. Mogą w nim występować także kwaśne lub gorzkawe nuty.
Zapach: Delikatny, subtelnie korzenny, czasem także żywiczny lub orzechowy.
Przechowywanie: Suche i zacienione miejsce (temp. 8-18 C)
Czas kwitnienia: Od maja do lipca lub od sierpnia do października.
Krystalizacja: Długa krystalizacja.
Po czym poznać prawdziwy miód ?
Każdy prawdziwy miód poznasz po jego głębi smaku i aromatu. W pierwszej fazie smakowania jest słodki a po chwili uwalnia aromaty stanowiące bazę pyłkową danego gatunku miodu.
Naturalną cechą prawdziwego miodu jest to że zacznie on krystalizować. To bardzo rozpoznawalny proces, który daje nam 100-procentową gwarancję co do prawdziwości miodu.
Jak przechowywać miód ze spadzi iglastej?
Miód najlepiej przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu . Może to być piwnica lub szafka. Nie musi być przechowywany w lodówce. Przy wysokich temperaturach pomieszczenia można go trzymać w lodówce. Niskie temperatury nie wpływają na właściwości miodu. Dla miodu jedynie wysokie temperatury są niebezpieczne.
Gospodarstwo pszczelarskie nr. idnt: 056828325
A.J. Tudela Obręb 13 09-214 Mochowo
Opinie
Wszystkie opinie widoczne na niniejszej stronie podlegają weryfikacji. Dowiedz się więcej o stosowanych przez nas metodach i zasadach sprawdzania oraz publikowania opinii z zakładki Opinie w sklepie.
Na razie nie ma opinii o produkcie.